Historia mebli

Zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięły się meble?

Dlaczego w ogóle kanapa jest kanapą, fotel fotelem, a stół stołem? Zapraszamy Cię na naszą wspaniałą podróż po historii meblarstwa!
Meble powstały, dlatego że ułatwiały codzienność, codzienne funkcjonowanie. Zaczęło się od prymitywnych mebli, które prawdopodobnie pojawiły się wraz z pierwszymi trwałymi skupiskami ludzkimi, w neolicie. Jednakże pierwsze znane meble pochodzą ze starożytnego Egiptu.

Tam meble wykonywane były z drewna, ale również obecnie bardzo popularnego surowca jakim jest marmur. Czasem do wykonywania mebli używano ołowiu oraz kamienia.
W 1562 roku została wynaleziona cienka piła o dość ciekawej nazwie włośnica.

Dzięki niej można była zastosować technikę wycinania intarsji, która była techniką zdobniczą, polegającą na tworzeniu obrazu z ciemnych i jasnych płytek drewna, nakładanych na siebie.
W epoce gotyckiej na nowo rozkwitły zdobienia oraz wyszukane rzeźbienia. To właśnie w tym okresie rozpoczęły swoją historię bogato zdobione, masywne kredensy oraz pulpity do czytania. W komnatach natomiast pojawiły się wbudowywane szafy, dzięki którym zwiększała się przestrzeń użytkowa.

Wiek XVI należał do łóżek z baldachimami oraz wszelakich materiałów ozdobnych. To wtedy pojawiły się, aktualnie ukochane przez wielu – skóra, aksamit oraz zdobienia same w sobie, czyli frędzle.W 1822 roku po raz pierwszy zastosowano sprężyny do wyściełania mebli.

Przez 5 kolejnych lat, monopol na użytkowanie tego „wynalazku” miał pewien tapicer – Georg Junugl. Dzięki temu stał się milionerem.
Dopiero wiek XIX oraz styl Biedermeier, postawił na solidne wykonywanie mebli.

To właśnie wtedy rozkwitła produkcja przemysłowa, dzięki czemu można było zwiększyć ilość mebli oraz ich dostępność.
Aktualnie powracamy do tego, co znane i lubiane.

 

Kochamy łóżka z baldachimem, wykonywane w specjalnej technice, postarzane meble, skórzane sofy oraz dywany czy narzuty z frędzlami. Historia kołem się toczy, również i w tym przypadku.
Jeżeli poszukujesz mebli zarówno tych klasycznych, uniwersalnych, ponadczasowych, jak i tych oryginalnych, z bogatymi zdobieniami, nowoczesnych to zapraszamy do nas. Gowa Meble stawia na jakość, przystępne ceny oraz szeroki wybór. U nas znajdziesz wszystko, czego dusza zapragnie.